خدمات الکترونیکی        مناقصه و مزایده        تحقیق و پژوهش        سیستم شکایات مردمی
 
چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۰
 ستاد اجرایی تعیین تکلیف چاههای آب فاقد پروانه در خراسان شمالی فعال شد
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی از تشکیل ستاد اجرایی ثبت نام متقاضیان تعیین تکلیف چاههای آب فاقد پروانه حفر شده تا سال 1385، همزمان با ابلاغ قانون مصوب مربوط خبر داد.

به گزارش اداره روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی مهندس "علیرضا عامری" گفت: براساس قانون تعیین تکلیف چاه‌های آب فاقد پروانه بهره برداری (مصوب 1389 مجلس شورای اسلامی) ، ملاک شمول این قانون، چاه های فاقد پروانه حفر شده تا پایان سال 1385 است که توسط وزارت نیرو و شرکت های تابع استانی شناسایی شده باشند.
وی افزود: ثبت نام برای تعیین تکلیف چاههای آب مشمول این قانون از روز گذشته در دفاتر پیشخوان دولت آغاز شده و متقاضیان باید با ارائه کارت ملی و سند مالکیت، فرم‌های احراز هویت را پر کرده و مراحل ثبت نام را تکمیل کنند.
او گفت: افراد واجد شرایط برای پیش از مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت برای آگاهی از مدارک مورد نیاز می توانند به پایگاه اطلاع رسانی rahnama.wrm.ir مراجعه کنند.
مهندس عامری تعداد چاه‌های فاقد پروانه مشمول قانون تعیین تکلیف چاه‌های فاقد پروانه در خراسان شمالی را در مرحله نخست با لحاظ کرد شرط زمانی حفر چاهها حدود 700 حلقه اعلام کرد و گفت: براساس قانون مصوب ابلاغی پس از ثبت نام متقاضیان، چنانچه حریم قانونی چاهها رعایت و پتانسیل آبی لازم نیز در دشت مربوط وجود داشته باشد تعیین تکلیف خواهند شد.
او تصریح کرد: در شرایط کنونی از این چاه‌ها به صورت غیرمجاز سالانه حدود 20 میلیون متر مکعب آب برداشت می‌شود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی اظهار داشت: اضافه برداشت از چاههای دارای پروانه و برداشت غیرمجاز آب از چاههای بدون پروانه، معضل اصلی منابع آب زیرزمینی استان است و خسارت زیادی به این منابع وارد کرده است.
به گفته او از 11 محدوده مطالعاتی و دشت موجود در استان خراسان شمالی به علت برداشت بی‌رویه آب زیرزمینی توسط کشاورزان، توسعه بهره‌برداری از منابع آب زیرزمینی هفت دشت جاجرم، سملقان، شیروان ، بجنورد، شوقان، اسفراین و صفی‌آباد ممنوع است.
وی افزود: وضعیت منابع آب زیرزمینی در دشتهای شیروان، جاجرم و اسفراین به علت برداشت بی‌رویه بحرانی است به طوریکه سطح آب زیرزمینی در دشت اسفراین در 20 سال اخیر 15 متر و در دشتهای شیروان و صفی آباد نیز در دو دهه اخیر به ترتیب بیش از 11 و هشت متر پایین تر رفته است.
 

منبع خبر : روابط عمومی      فرستنده خبر : بابک بهادری ۹۹۳
سایت ها
بخش همکاران
آمار بازدیدکنندگان
امروز ............................... 30 نفر
دیروز ............................... 25 نفر
ماه جاری ............................ 500 نفر
کل ................................... 75692 نفر
تمامی حقوق متعلق به این سايت برای شرکت سهامی آب منطقه ای خراسان شمالی محفوظ می باشد