جمعه, 7 آذر 1399
 |  رنگ  |  + . -
ADA
بستن این پنجره
این سایت مطابق با استاندارهای ADA برای نابینایان مناسب‌سازی شده و سازگاری این استاندارد در بخش‌های مختلف لحاظ گردیده است.
بستن این پنجره
هرهفته_الف_ب_ایران
خدمات بخش مدیریت آب در چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی
سد شیرن دره
سد شیروان

فرمایشات مقام معظم رهبری درباره صرفه جویی در آب

 

1-کشور ما کشور پر آبی نیست حداکثر صرفه جویی را ما مردم ایران در آب باید انجام دهیم.    ما امروز از آب در کشور استفاده بهینه نمی‌کنیم؛ 90 درصد آب در بخش کشاورزی استفاده می شود . مصرف غلط ، مصرف اسراف آمیز( مقام معظم رهبر حرم مطهر رضوی 1/1/89)

2-یکی از موارد اسراف، اسراف در آب است نه فقط آبی که مصرف شُرب در خانه‏ها می‏شود نوع آبیاری کشاورزی ما هم یک نوع مسرفانه است و آب را هدر می‏دهیم ( دیدار با مردم شیرراز 11/9/87)

3-به تجربه دانسته شده است که با آب کم هم همراه با صرفه‌جویی و روشهای علمی می‌شود زمین را آباد کرد ما اگر تلاش کنیم اگر از روشهای علمی استفاده کنیم و مدیریت درست را به‌کار ببریم با همین میزان موجودی آبی که در ایران داریم می‌توانیم این سرزمین وسیع را یکپارچه پوشش گیاهی دهیم( دیدار وزیر و مسولان جهاد کشاورزی 5/2/90)

4-معروف است که ایران کشورِ کم آبی است اما اگر با عقل و تدبیر و روحیه‌ی خستگی‌ناپذیر پیش برویم می‌شود از همین آب موجود استفاده کرد آبها را که هرز می‌رود مهار کنیم آبها را درست مصرف کنیم در مصرف آب اسراف نکنیم با کار علمی و مدبّرانه می‌شود استفاده‌ی بهینه کرد( در دیدار جهادگران و کشاورزان 14/10/82)

5-لازم است از تولید تا مصرف تا بازیافت آب را صرفه‏جوئی کنیم یعنی از سدهایمان صیانت کنیم شبکه‏های آبرسانی را اصلاح کنیم آبیاری‏های باصرفه‏ی در کشاورزی را آموزش بدهیم که چه جوری آبیاری بشود (حرم رضوی 1/1/88)

6-از آب در کشور استفاده‌ی بهینه بشود(حرم رضوی 1/1/89)

7- ما امروز از آب در کشور استفاده‌ی بهینه نمی‌کنیم (حرم رضوی 1/1/89)

8-امروز 90 درصد آب کشور در بخش‌های کشاورزی مصرف می‌شود مصرف غلط مصرف اسراف‌آمیز ده درصد دیگر برای آب شرب و برای صنعت و برای مصارف گوناگون به کار می‌رود (حرم رضوی 1/1/89)

9-یعنی اگر در کار کشاورزی ما ده درصد صرفه‌جوئی کنیم مقدار مصرف شرب و صنعت و امثال اینها به دو برابر خواهد رسید(حرم رضوی 1/1/89)

10-اگر ما بتوانیم در بخش کشاورزى ده درصد صرفه‌جوئى کنیم ببینید چه اتفاقى مى‌افتد. در واقع امکانات بهره‌بردارى از آب در بخش غیر کشاورزى دو برابر می‌شود که این بسیار چیز مهم و باارزشى است. (حرم رضوی 1/1/90)بازدید:6878
آخرین به روزرسانی: 1399/06/20